Politik

Upphovsrättsindustrin stämmer oskyldiga fildelare

En forskningsrapport från University of Washington slår fast att undersökningsmetoderna som används av upphovsrättsorganisationerna för att spåra fildelare ger felaktiga resultat och att oskyldiga pekas ut och hotas med domstolsprocesser och storagroteska skadeståndsanspråk.

Inte bara är det lätt hänt att fel personer pekas ut som oskyldiga genom felaktiga undersökningsmetoder, forskarna visar också hur lätt det är att manipulera systemet för att avsiktligen peka ut någon som är helt oskyldig

Det är en helt privat polisverksamhet som bedrivs, ofta med ett tveksamt lagstöd, av privata företag. Företagen lever alltså av att peka ut fildelare åt upphovsrättsorganisationer som MPAA och RIAA, som sedan skickar ut sina hotbrev. Forskarna har under sin studie fått flera sådana brev, som bland annat pekade ut tre av universitetets skrivare som skyldiga till illegal fildelning.

Det här är alltså exakt samma typ av privat polisverksamhet som svenska politiker vill införa i Sverige. Ljusskygg undersökningsverksamhet bedriven av privata organisationer med eget vinstintresse i resultatet och utan någon som helst offentlig insyn eller möjlighet till granskning.

Läs mer:


Kommentera

publiceras inte

Tillåtna taggar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>