Hallå där… Fredrik Moberg (pp)
Lobbyorganisationen Filmfolket har publicerat intervjuer med olika politiker på sin sajt. Flera andra piratpartister har redan tagit upp tråden och besvarat frågorna. Här är mitt bidrag:
1. Vilken är den bästa film du någonsin sett?
Svårt att svara på faktiskt. För några år sedan skulle jag antagligen svarat Fletch eller kanske Matrix, men jag har tittat sönder dem. Jag gillar filmer som är lite knäppa och absurda på det rätta sättet och så är jag ganska förtjust i filmer där det sprängs mycket.
2. Hur brukar du oftast se på film, har du exempelvis testat någon av alla de svenska legala alternativ som nu finns för att se långfilm och tv direkt över Internet?
Jag kollar vad som ligger på hårddisken, oftast. På nätet använder jag inte så mycket svenska tjänster. Tidigare använde jag the Pirate Bay mycket, men vet man vad man vill är det ofta bättre att söka på Google. Räknar man antalet filmer är det nog YouTube jag använder mest och en hög med andra, liknande tjänster.
3. Tycker du att film- och tv-skapare ska ha rätt att ta betalt för sitt arbete även på Internet?
Jag vet inte varför ni vill särskilja film- och teveskapare från andra. Jag tycker att vem som helst har rätt att ta betalt, oavsett eventuellt arbete. Jag tar gärna emot en slant för att göra ingenting alls om någon är villig att betala för det.
Om film- och teveskapare erbjuder sina verk är det klart att de har rätt att ta betalt för den tjänsten. Det är väl ingen som har föreslagit att det ska förbjudas?
4. Hur tycker du att man ska minska konkurrenstrycket från den illegala piratmarknaden för de legala svenska aktörerna som distribuerar film och tv direkt över nätet?
Jag vet inte riktigt vad ni menar med piratmarknaden. När det gäller fildelning mellan privatpersoner utges ingen ersättning så där är det inte adekvat att tala om en marknad. Den verksamheten bör avkriminaliseras snarast möjligt för att maximera kulturspridningen och spara på samhällets resurser.
Om ni tänker på marknaden för försäljning av DVD-kopior så betraktar jag den som en ganska irrelevant verksamhet. På samma sätt som fysiska videobutiker egentligen inte fyller någon funktion längre så behövs inte längre några fysiska kopior. Jag ser det som en ickefråga.
5. I många europeiska länder har internetoperatörerna ett ansvar för att motverka illegal fildelning. Tycker du att vi ska ha samma regler i Sverige?
Det skulle innebära att internetoperatörerna ska avlyssna all trafik och avgöra om den är legal eller inte. Jag kan inte ens begripa nur ni kan tro att det skulle vara möjligt.
I vilket fall som helst betraktar jag det som ett mycket olämpligt arrangemang. För det första är det ett brott mot de mänskliga rättigheterna att avlyssna människors kommunikation utan konkret brottsmisstanke. Det är som om någon skulle gå igenom all din post för att kolla att du inte skickar en illegal kopia av något. För det andra så skulle det innebära att privata företag skulle ägna sig åt rent polisiär verksamhet, alltså myndighetsutövning. För det tredje är det omöjligt eftersom den eventuellt illegala trafiken bara skulle krypteras och utbytas över knutpunkter utanför operatörernas kontroll.
Det ni föreslår går att åstadkomma i viss begränsad omfattning, om man förbjuder människor att kommunicera via krypterade förbindelser, och därmed helt upphäver rätten till ett privatliv. Det är kanske dit ni vill komma?






4 kommentarer
morr, 27 januari 2010 – 19:59
Undrar om det är någon baktanke med att sektionen heter ”Veckans Politker”… för det kan väl inte vara riktiga politIker som svarar så
Filmfolket frågar – Calandrella (PP) svarar: « Calandrellas blogg, 28 januari 2010 – 19:39
[...] (pp), Fullmentalstraightjacket (pp), Signe Rockelin (pp), Marit Daldén (pp), Anders Arnholm (pp), Fredrik Moberg (pp), Rick Falkvinge (pp), Anna Troberg (pp), Hans Wallmark (m), Anna Konig Jerlmyr [...]
Piratpartiets svar på Filmfolkets frågor « Emil Isberg, 3 februari 2010 – 01:45
[...] om intervjuer, men varför vänta på det? Anna, Anders Arnholm, Rick Falkvinge, Marit Deldén, Fredrik Moberg, Johan Bakke, Anna Svensson, Calandrella, qeruiem, NPC]Otyg och Signe Rocklin har svarat på [...]
Som man frågar får man svar | Sagor från livbåten, 7 februari 2010 – 14:50
[...] och valet av frågor är naturligtvis ren propaganda, dålig sådan dessutom. Sen dess har mängder av bloggande politiker som har en annan syn på t ex fildelningsfrågan svarat på deras frågor. [...]
Kommentera